Захист рослин

 zahyst

"Ми у відповіді за тих, кого приручили".

Сент-Екзюпері

 

     Нелегкий і довгий шлях "від зернини до хлібини". І щоб отримати гарний результат ми мусимо пройти його разом з рослинами. А на довгому шляху і небезпек багато. То ж мусимо від цих небезпек захищати рослини.

     Все від чого ми маємо захищати рослини можна поділити на групи:

1. Негативні природні явища.

2. Бур'яни.

3. Шкідники.

4. Хвороби.

1. До негативних явищ природи можна віднести: буревій, зливи, град, посуху, заморозки.

Боротись із цими факторами можна тільки створивши ділянки із захищеним грунтом: теплиці, парники, оранжереї. У відкритому ґрунті можна тільки зменшувати шкоду від наслідків.

2.Бур'яни - це теж рослини, користі від яких ми поки що не вивчили. Вони як і квасоля, і горох просто хочуть рости, цвісти і плодоносити, а для цього їм потрібні ті ж фактори життя, що і Вашим улюбленим рослинам. У Платона Воронька є дитячий віршик із словами:

Іде коза, стоїть лоза,

Густа, рясна, зелена.

"Яка краса!" -  кричить коза:

"Це вся краса - для мене"

     От так і бур'яни - вони не розуміють, що Ви удобрювали і готували цей ґрунт для огірочків, вони проростають і радіють, що знайшлась гарна людина, яка так добре все підготувала для них. А огірочкам треба нарощувати врожай, а не змагатись із конкурентами хто витриваліший, вищий та красивіший. Отут Вам слід стати на захист тих заради кого Ви виробили ділянку.

     Бур'яни слід видаляти.

     І тут важливо розуміти, що є бур'яни однорічні (лобода, щириця, плоскуха) і багаторічні (пирій, осот, кульбаба). Однорічні проростають з насінини, спочатку проростки кволі і досить легко знищуються просто граблями або бороною, а багаторічні проростають із підземних бруньок на кореневищах і кореневих паростках. Проростки багаторічних одразу мають сильну кореневу систему і їх потрібно зрізати сапою чи культиватором. Як ті так і інші не здаються після першого видалення. Однорічні утворюють дуже велику кількість насіння (одна рослина щириці може утворювати 1 000 000 насінин), тому на зміну видаленим приблизно через 7 днів сходять інші і потрібно знову їх видаляти, а багаторічні мають багато підземних бруньок які проростають поступово і коли Ви видаляєте перші проростки, то рослини запускають наступну хвилю - і так декілька разів за сезон.

     Але є й втішна новина.

    Доки Ви стримуєте сходи бур'янів - культурні рослини підростають, набирають силу, закривають власним листям поверхню грунту, перехоплюють власним корінням вологу у верхньому шарі ґрунту, забирають на себе поживні речовини і таким чином створюють бар'єр для бур'янів. Досвід показує, що для боротьби із небажаними рослинами достатньо провести 2-3 знищення на початкових етапах росту культурних рослин, а далі бур'яни вже не завдадуть відчутної шкоди врожаю. Але бувають і винятки. Всі описувати тут не будемо, той хто регулярно відвідує власне поле зможе легко їх визначити, або ж проконсультуватись у нашого спеціаліста.

    Трошки про гербіциди:

    Перелік їх дуже великий і продовжує поповнюватись. Слід розуміти, що є гербіциди ґрунтові і контактні. Ґрунтові годяться для видалення тільки проростків із насінини, проникають в рослини із ґрунтового розчину і тому для їх дії потрібна ґрунтова волога. Контактні діють тільки тоді коли попали на листя рослини і для їх застосування потрібні сходи бур'янів. У контактних бувають прості і системні. Системні проникають у рослину і розносяться по всіх частинах, в тому числі і по кореневищах. Тому для знищення багаторічних бур'янів слід вибирати саме системні препарати. Про те, системний він чи ні, можна дізнатись по етикетці.

      3. Шкідники зазіхають конкретно на частини рослин: корінь, листя, плоди. Не пускати їх на город дуже важко: ну як ти його зупиниш, як воно таке дрібне та ще й літає. Поради на кшталт: "Садіть картоплю вночі, щоб колорадський жук не бачив" - мало допомагають. Біологічні заходи мало поширені. На сьогодні переважає один - хімічний.

     Препарати, які застосовують у боротьбі з шкідливими комахами називають інсектицидами. Вони бувають контактними і системними. Контактні утримуються на поверхні рослини, а системні проникають у сік і тканини. Контактні мають більш тривалий період захисної дії але майже не діють на попелиць і клопів, системні проникають в рослину і діють на тих частинах рослин, куди не потрапили краплі під час обробки, але дія їх менш тривала за рахунок розведення клітинним соком рослин.

     Регламенти застосування препаратів описуються на етикетках до кожного препарату, але загальні правила такі:

1.Не варто застосовувати в холодну вітряну погоду, тому що важко досягнути рівномірного розподілу препарату по поверхні рослини і коли холодно комахи переважно не харчуються, а препарат з часом втрачає свою дію.

2. Не слід застосовувати в жарку погоду, бо при розпиленні дрібні краплі випаровуються не долетівши до поверхні рослин, не відбувається змочування і препарат не утримується на листі.

     4. Хвороби.

     В захисті рослин від хвороб найважче - це діагностика. Якщо бур'яни і шкідників ми можемо побачити, то про хворобу ми здогадуємось після чергового відвідування культури і перший діагноз часто звучить так: "Щось із моїми помідорами не так!" А не так може бути від нестачі поживи, води, тепла чи світла, від пошкодження кореневої системи шкідниками, зміни вологості повітря, хімічних опіків і багато чого, а може від враження мікроорганізмами. Тому дуже важливо визначити причину змін в рослинах і тут не жалійте часу і зусиль, адже неправильний діагноз витратить час, матеріали і не дасть бажаного наслідку. Якщо не вдається визначити самим - зверніться до спеціалістів.

    З вологою і поживою розібратись не важко, тож давайте звернемо увагу на мікроорганізми:

- якщо рослини вразили віруси, то ознаки хвороби будуть по всій рослині, препаратів для боротьби з вірусами немає, тому рослини мають боротись з ними за рахунок власної імунної системи. Для цього важливо створити їм умови для боротьби: оптимальне живлення, вологозабезпечення, відсутність шкідників, які часто переносять хворобу;

- якщо рослини вразили бактерії, то ознаки хвороби можуть бути в місцях враження, а інші органи будуть здоровими, вражені тканини часто виділяють слиз і при незначному розвитку хвороби доцільно видаляти вражені частини і виносити з городу. Препаратів для боротьби з бактеріозами поки що немає, дехто намагається застосовувати антибіотики, але поки що це і дорого, і не підтверджено дослідженнями. Для боротьби з бактеріальними хворобами слід використовувати ті ж заходи що і при вірусних;

- якщо рослини вразили грибкові хвороби, то в місцях враження буде видно наліт міцелію гриба, який здирається нігтями. Для боротьби із грибковими хворобами існує великий перелік препаратів які називаються фунгіцидами. Про те як і де їх застосовувати пишуть на етикетках.

Увага! Фунгіциди не допоможуть при вірусній і бактеріальній інфекції, тільки при грибковій!!!

    Про хвороби хочеться сказати фразою, яка лексично, може, виглядає безглуздо, але агрономічно перевірена: "Здорові рослини не хворіють!". Створіть оптимальні умови для росту і розвитку рослин і ніяка хвороба їх не візьме!