Земельна абетка

 zemelna abetka  «Нестачу знань не можна компенсувати надлишком добрив»

 

Земля, або ж грунт – є основою для сільськогосподарського виробництва. На сьогоднішній день вже індустрія досягла висот коли створюються середовища для вирощування рослин без використання природного грунту (водна культура, гідропоніка, аеропоніка), але більшість рослин вирощується саме на землі. Тому на цій сторінці Ви зможете дізнатись всі основні знання про той грунт який лежить у Вас за порогом і простягається ген-ген аж до горизонту.

Що треба пам’ятати про грунт, щоб при вирощуванні улюбленої Вами культури не втрапити в халепу і не змарнувати власну працю.

 

По-перше: грунт – живий, він живе і розвивається. Ми своїми діями викликаємо в нього зворотню реакцію. Все, майже, як у Ньютона: «Дія дорівнює протидії». Якщо Ви чуєте: «Щось моя земля (город, квітник, луки) перестала родити»-, то слід зауважити, що були проведені певні дії, від яких відбулися зміна в грунті, що й призвело до такого стану речей. А звідси випливає, що якщо Ви припините свою діяльність, що призвела до цього, то відновиться і родючість грунту.

По-друге: грунт народився, розвивався і виріс до того стану в якому Ви його бачите за багато років в певних умовах (кліматичних, географічних, антропологічних). Умови його створили і він буде продовжувати подальше життя в залежності від того, чи зміните Ви його умови, чи залишите в спокої. Але якщо навіть Ви нічого не будете з ним робити, він буде змінюватись, бо на нього впливатимуть: сонце, дощ, мороз, рослини, хробаки і миші. Я вже мовчу про курей, свиней і собак.

По-третє: коли Ви хочете, щоб на вашій земельній ділянці росли смачні кабачечки – Ви беретеся змінювати грунт. Грунт вух не має і про ваші наміри сам не здогадується, але він реагує на Вашу цілеспрямовану діяльність і тут Вам конче потрібні знання про те, яку реакцію будуть викликати зусилля направлені на обробіток землі і чи призведуть вони до бажаного результату.

Ось основи цих знань, щось на зразок земельної абетки:

Грунт складається з трьох середовищ: твердого, рідкого та газоподібного. Оптимальне співвідношення для росту і розвитку рослин - 1:1:1(по об’єму).

Якщо грунт твердий його слід розпушувати, рідкий – осушувати, пухкий – ущільнювати. Якщо не вдасться підтримувати баланс трьох середовищ, то вся інша праця може виявитись марною.

Основний закон землеробства: закон рівнозначності і незамінності факторів життя. І тут він проявляє себе у всій силі і всемогутності – як сказано в епіграфі одне іншим не заміниш.

Грунт склався протягом тисячоліть і одноразовий обробіток  може змінити його лише на нетривалий час. Грунт буде намагатись повернутись в свій первісний стан. В середньому наслідки обробітку грунту зникають через 21 день. Не полишайте свій город без нагляду більш ніж на три тижні, бо все може вернутись у стан: «Ніби нічого й не робив!»

Гарний грунт має дрібнозернисту структуру – це так ніби він зроблений із гречки, яку трохи помастили смальцем. Окремі частинки грунту розміром з гречану крупинку легко склеюються при стисканні в кулаку і так же легко розминаються рукою, розпадаючись на гранули, вони злегка вилискують на сонячному світлі як маленькі перлинки і не прилипають до долонь і взуття. Гарний грунт не пилить і не розмазується, про нього кажуть, що він "структурний", майже як "культурний", та так воно і є.

Грунт містить гумус. Гумус – це філософський камінь землеробства. Про нього і його чудодійну силу (він, навіть трошки схожий на мумійо) так багато легенд, що годі всі їх запам’ятати. Давайте запам’ятаємо головне: гумус досить складна, досі не розгадана органічна речовина, яка утворюється із рослинних та тваринних решток. Може саме тому, що це ніби прах рослин і тварин, які колись жили в цьому грунті, йому надають таку священну силу. То ж будемо поважати предків живих організмів, бо саме завдяки їхньому життю ми «маємо, те що маємо» на своєму городі. Органічні рештки, які попадають у грунт і залишаються там без доступу кисню (оксигену по-новому) проходять процес, який називають гуміфікацією, і збільшують вміст гумусу, а ті, до яких кисень проникає, проходять процес мінералізації і гумусу не утворюють, але не пропадають марно, бо саме мінералізовані продукти потрапляють прямо в рослину, а гуміфіковані зберігаються як валютний запас. Хоча гумус вважають, перш за все, запасами поживних речовин, дуже важлива його здатність утримувати вологу. І тому рослини на грунтах з високим вмістом гумусу легше переносять посуху. А ще важлива його здатність склеювати окремі мінералики-пилинки в красиві структурні агрегати, про які ми згадували вище, і які й роблять грунт культурним.

Обробіток грунту поділяють на основний, передпосівний та по догляду за рослинами.

Основний робиться один раз на рік, це як фундамент будинку, ним Ви закладаєте підвалини Вашої архітектурної споруди на городі на сезон наперед. Його роблять: копаючи лопатою чи вилами, орючи кіньми чи трактором, останнім часом багато стало обробітків фрезою та мотокультиваторами. Роблять його переважно восени, доки на городі немає рослин і у Вас є можливість перевернути тут усе догори дригом. Пізніше уже такої нагоди не буде. Ціль цієї виснажливої праці, крім втомитись так щоб потім тиждень відлежуватись – змінити грунт. Пам’ятаєте: ми згадували, що грунт постійно намагається повернутись у первісний стан, а нам хочеться досягти отого 1:1:1. Найбільше шансів це зробити під час основного обробітку, коли можна обробити на максимально можливу глибину. Отут, обережно!!! Для різних культур існує оптимальна глибина основного обробітку грунту. Яка? Це Ви зможете дізнатись, коли будете знайомитись з технологією вирощування кожної культури. Головне правило: не поспішайте вергати землю, доки не склали план вирощування, бо виправляти обійдеться дорожче.

Передпосівний: його ціль створити ложе для насіння. Тому переважно глибина обробітку не перевищує глибини посіву, а шар над насінням повинен бути сухим (щоб бур’яни не зійшли раніше за буряки) і рихлим (щоб росток мав можливість пробитись до сонця). Робиться цей обробіток в день посіву або за день до посіву. Якщо посів пізній, то щоб площа не заростала бур’янами такий обробіток проводиться декілька разів.

Обробіток грунту по догляду за рослинами: в самій назві майже все сказано. Цей обробіток робиться так як мати ходить за дитиною, або коханий упадає за нареченою. Дбайливо і регулярно з оглядом на стан рослин виполюються бур’яни, знищується ґрунтова кірка, підгортається картопля. Робиться все це протягом всього сезону вирощування, доки можна робити, щоб не пошкодити рослини. Пам’ятайте, що коли основний і передпосівний обробіток Ви можете робити по всій площі не оглядаючись, бо тоді Ваших улюблених огірочків на городі ще немає, то обробіток по догляду за рослинами слід робити з огляду на те, що бажані рослини поряд і в оброблюваному Вами грунті живуть їхні корінчики, тож будьте обережні, не пошкодьте, бо рослинка хоча і мовчатиме, але їй буде боляче. Бережіть одне одного.

Оце, майже все, що потрібно знати про грунт і землю на Вашому полі, щоб розпочати хазяйнувати. А як досягти успіху читайте на інших наших сторінках. Хай Вам щастить!